راهنمای بازی مافیا

معرفی بازی

مقدمه

در این بخش ما بازی مافیا را معرفی می کنیم و نقش های اصلی آن را توضیح می دهیم. اگر قبل از این هرگز مافیا بازی نکرده اید اینجا برای شماست. اگر با خود بازی آشنایی دارید به بخش راهنمای استفاده از ربات بروید

توضیح بازی

بازی مافیا درگیری بین نیروهای خیر و شر است. ماجرا در یک شهر خیالی رخ می دهد. عده ای عضو یک باند مافیایی هستند و هرشب یک نفر را می کشند. مافیا یک دیگر را می شناسند اما شهروندان عادی که تعدادشان بیشتر هم هست نمی دانند مافیا چه کسانی هستند. شهروندان در روز با یکدیگر بحث می کنند و رای گیری می کنند که چه کسی مافیا است و او را می کشند. در واقع بازی بین یک اقلیت آگاه(مافیا) و اکثریت ناآگاه(شهروندان) جریان دارد.

نحوه بازی

بر روی کاغذ نقش های مربوطه را می نویسند. نقش ها عبارتند از شهروند ، مافیا، کاراگاه و دکتر.یک نفر مسئول گرداندن بازی می شود که مدیر(خدا) نام دارد. مدیر کاغذها را بین افراد پخش می کند و هر کسی از نقش خود آگاه می شود. مدیر اعلام می کند که شب شده است و همه چشم هایشان را می بنددند سپس اعلام می کند که مافیا بیدار شوند. مافیا چشم هایشان را باز می کنند و یکدیگر را می شناسند. در بعضی از واریانس های بازی مافیا شب اول کسی را نمی کشد و در بعضی دیگر می کشد. سپس مدیر اعلام می کند که مافیا چشم هایش را ببندد. کارآگاه چشم هایش را باز می کند و مدیر او را میشناسد و اعلام می کند که کارآگاه چشمهایش را ببندد. و به همین شکل مدیر دکتر را هم می شناسد. سپس همه چشم هایشان را می بندند و مدیر اعلام می کند که روز شده است. همه چشم هایشان را باز می کنند و بحث و گفتگو و اتهام زنی آغاز می شود.
در روز شهروندان باید سعی کنند مافیا را شناسایی کنند، بعد از بحث و گفتگو رای گیری آغاز می شود و هرکسی به کسانی که شک دارد رای می دهد. ممکن است رای گیری چندین دفعه تکرار شود و در نهایت کسی که بیشترین رای را دارد کشته می شود. مدیر اعلام می کند که شب شده و مجددا همه به خواب فرو می روند. به ترتیب مافیا، کارآگاه و دکتر بیدار میشوند. مافیا یک نفر را با اشاره به مدیر نشان میدهند که کشته شود. کارآگاه هر شب یک نفر را به مدیر نشان میدهد و مدیر با اشاره می گوید که او مافیا هست یا خیر. دکتر می تواند یکنفر را که همان شب مافیا کشته است نجات دهد. یک نفر را به مدیر نشان میدهد (می تواند خودخواه باشد و هرشب فقط خود را نشان دهد) اگر آن شخص همان کسی باشد که توسط مافیا در همان شب کشته شده آن شخص نمی میرد. وقتی خدا اعلام می کند که روز شده و همه چشم هایشان را باز کنند اعلام می کند که شب گذشته چه کسی کشته شده یا اینکه کسی کشته نشده است.
بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. اگر شهروندان بتوانند همه افراد مافیا را بکشند شهروندان برنده می شوند و اگر تعداد شهروندان و مافیا برابر شود مافیا برنده می شود.


نقش - شهروند

در بازی همه ادعا می کنند که شهروند هستند، اما شهروندان واقعی که یکدیگر را نمی شناسند باید هوشیار باشند و سعی کنند مافیا را شناسایی کنند و در رای گیری ها به آن ها رای دهند.

نقش - کاراگاه

کارآگاه در واقع یک شهروند است با این تفاوت که هر شب این امکان را دارد که هویت یک نفر را متوجه شود. کارآگاه نباید نقش خود را لو بدهد زیرا مافیا او را می کشند. در عین حال اگر مافیا بودن کسی را شناسایی کرد باید خیلی هوشیارانه باقی شهروندان را هدایت کند که رای درستی بدهند.

نقش - دکتر

دکتر هم مانند کارآگاه یک شهروند است با این تفاوت که هرشب می تواند جان یک نفر را نجات دهد. اگر کسی که برای نجات انتخاب می کند کسی باشد که مافیا وی را در همان شب کشته است آن شخص نمی میرد.

نقش - مافیا

مافیا گروه کوچکتری نسبت به شهروندان هستند. آنها از هویت یکدیگر خبردارند و باید تلاش کنند علاوه بر مخفی نگه داشتن هویت خود شهروندان را یکی بعد از دیگری از سر راه بردارند.

راهنمای استفاده از ربات

نحوه بازی با ربات

برای استفاده از ربات باید ابتدا ربات را به چت روم (GroupChat) اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از این لینک استفاده بکنید. با دستور شروع می توانید بازی را شروع کنید. این دستور از شما سوال‌هایی درباره چگونگی بازی می‌پرسد و بعد از آن از شما می‌خواهد که در بازی ثبت نام کنید. در این هنگام دکمه ثبت نام برای همه اعضا گروه فعال شده است و آنها باید با فشردن این دکمه ثبت نام خود را اعلام کنند ثبت نام کردند بازی خود به خود شروع می شود و در وضعیت روز قرار می گیرد. هنگام شروع بازی ربات به هرکس به صورت خصوصی پیام میدهد و نقشش را اعلام می کند. همچنین به کسانی که مافیا بشوند باقی مافیا را نیز معرفی می کند. در نتیجه کسانی که مافیا شده اند یکدیگر را میشناسند. در این مرحله بهتر است اگر مافیا بیشتر از دو نفر هستند، خود یک گروه جدید مخصوص به خود بسازند و ربات را به آن اضافه کنند.
در طی روز هر فردی می تواند با دستور رای گیری ، رای گیری را آغاز کند. این نوع رای گیری تاثیری در روند بازی ندارد و صرفا جهت اطلاع افراد و ادامه بحث است. بعد از شروع رای گیری افراد می توانند با صفحه کلیدی که بات در اختیارشان گذاشته روی اسامی اشخاصی که می‌خواهند کلیک کنند و در نهایت روی گزینه "تمام" کلیک کنند. همه افراد باید رای خود را اعلام کنند تا رای گیری تمام شود و نتایج اعلام شود. کسانی که بیشترین رای را آورده‌اند باید از خود دفاع کنند. بعد از دفاع افراد می توانند مجددا به تعداد دلخواه رای گیری ایجاد کنند اما در پایان باید با دستور رای گیری نهایی ، رای گیری نهایی صورت گیرد و این دفعه کسی که بیشترین رای را بیاورد کشته می شود. با کشته شدن یک نفر در روز، شب فرا می رسد و نوبت مافیا می شود. در این حالت بات از مافیا می‌پرسد(در چت خصوصی) که یک نفر را برای کشتن انتخاب کنند. مافیا با صفحه کلیدی که بات در اختیارشان قرار داده یک نفر را انتخاب می‌کنند. بعد از کشتن مافیا نوبت کارآگاه می‌شود. بات از کارآگاه می‌پرسد که یک نفر را انخاب کند و به کارآگاه می‌گوید که آیا این شخص مافیا هست یا خیر. بعد از کارآگاه نوبت دکتر می‌شود. بات از دکتر می‌پرسد که چه کسی را می‌خواهد نجات دهد. دکتر یک نفر را انتخاب می‌کند. بعد از نوبت دکتر صبح می شود و ربات در گروه عمومی اعلام می کند دیشب چه کسی کشته شده است. روند بازی به همین شکل ادامه پیدا می کند تا یا تمامی مافیا کشته شوند و یا تعداد شهروندان با مافیا برابر شود.


دستور شروع

برای شروع بازی این دستور را در یک گروه به کار ببرید، بات از شما درباره تعداد هر نقش سوال می‌پرسد.

/start

دستور رای گیری

این دستور باید در روز استفاده شود. با فراخوانی این دستور رای گیری آغاز می شود. بات لیستی از افراد را در اختیار همه قرار می‌دهد و هر کسی باید روی نام اشخاصی که می‌خواهد به آن‌ها رای دهد کلیک کند و در نهایت دکمه "تمام" را انتخاب کند. وقتی همه افراد رای دادند نتیجه رای‌گیری اعلام می‌شود. توجه بفرمایید که این رای گیری، رای گیری نهایی نیست و نتایج آن صرفا جهت اطلاع است و کسی کشته نمی شود.

/election

دستور رای گیری نهایی

مانند دستور رای گیری است با این تفاوت که رای گیری نهایی می باشد و کسی که بیشترین رای را بیاورد کشته می شود.

/final_election

دستور کیاهستن

در هر زمان از بازی به هرشکلی(خصوصی یا در اتاق عمومی) هر کاربری می تواند از ربات بپرسد که چه کسانی دربازی باقی مانده اند و هنوز کشته نشده اند.

/who_is_playing

دستور کمک

در شرایط گوناگون به هر کاربر توضیح می‌دهد که چه کار می‌تواند انجام دهد

/help

دستور پرسیدن نقش

هر کاربری در زمان بازی می تواند به صورت خصوصی از ربات نقش خود را سوال کند

/what_is_my_role

دستور خودکشی

هرکاربری در زمان بازی می‌تواند خود کشی کند. معمولا این دستور برای این استفاده می‌شود که شخص بتواند در بازی که رها شده خودکشی کند و در بازی دیگری ثبت نام کند. اگر اکثریت افراد یک بازی خودکشی کنند بازی کنسل می‌شود.

/kill_me

تغییر زبان

با این دستور می‌توانید زبان بات را عوض کنید

/lang fa
                    /lang en

سوالات متداول

آیا هیچ گروه رسمی برای بازی وجود دارد؟
خیر، شما باید با دوستان خودتان بازی کنید
مافیا در شب اول کسی را می کشد؟
خیر بازی با روز شروع می شود. چون ربات به شکل خصوصی نقش ها را به افراد اعلام می کند وهمچنین به مافیا می گوید که دیگر مافیا چه کسانی هستند شب اول وجود ندارد. یعنی نه مافیا کسی را می‌کشد نه کارآگاه کسی رامی پرسد و نه دکتر کسی را نجات می دهد.
آیا می توان در روز به چند نفر رای داد؟
بله شما می‌توانید چند نفر را انتخاب کنید و در نهایت دکمه تمام را انخاب کنید.
آیا می توان به کسی رای نداد؟
بله، می توانید خیلی ساده بدون اینکه کسی را انتخاب کنید دکمه تمام را بزنید.
یک نفر می تواند همزمان در چند اتاق بازی کند؟
خیر، در این صورت مشخص نیست دستوراتی که به شکل خصوصی به ربات می گوید مربوط به کدام بازیست در نتیجه ربات جلوی ثبت نام مجدد فرد در بازی دیگر را می گیرد. اگر می خواهید دربازی دیگری شرکت کنید ابتدا باید با دستور خودکشی از بازی فعلی بیرون بیایید.
هویت کسی که کشته شده اعلام می شود؟
خیر، هویت ها برای جذاب بودن بازی اعلام نمی شوند
آیا ربات به همه پیام های درون گروه دسترسی دارد؟
خیر، ربات در حالت privacy mode به گروه ها افزوده می شود و در این حالت تنها به پیام هایی که با کاراکتر '/' شروع شده باشند دسترسی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این ضمینه می تواند به اینجا مراجعه کنید.

ارتباط با ما

نظرات و پیشنهادات شما می تواند ربات را بهتر کند. نظر، پیشنهاد، انتقاد، گزارش خطا و کلا هر چیزی که دوست دارید را درباره ربات با ما درمیان بگذارید. آدرس ایمیل ما info@mafiagame.ir است شما همچنین می‌توانید با ما در تلگرام در تماس باشید.