راهنمای بازی مافیا


معرفی بازی

مقدمه

در این بخش ما بازی مافیا را معرفی می کنیم و نقش های اصلی آن را توضیح می دهیم. اگر قبل از این هرگز مافیا بازی نکرده اید اینجا برای شماست.
اگر با خود بازی آشنایی دارید به بخش راهنمای استفاده از ربات بروید

توضیح بازی

بازی مافیا درگیری بین نیروهای خیر و شر است. ماجرا در یک شهر خیالی رخ می دهد. عده ای عضو یک باند مافیایی هستند و هرشب یک نفر را می کشند. مافیا یک دیگر را می شناسند اما شهروندان عادی که تعدادشان بیشتر هم هست نمی دانند مافیا چه کسانی هستند. شهروندان در روز با یکدیگر بحث می کنند و رای گیری می کنند که چه کسی مافیا است و او را می کشند. در واقع بازی بین یک اقلیت آگاه(مافیا) و اکثریت ناآگاه(شهروندان) جریان دارد.

نحوه بازی

بر روی کاغذ نقش های مربوطه را می نویسند. نقش ها عبارتند از شهروند ، مافیا، کاراگاه و دکتر.
یک نفر مسئول گرداندن بازی می شود که مدیر(خدا) نام دارد. مدیر کاغذها را بین افراد پخش می کند و هر کسی از نقش خود آگاه می شود. مدیر اعلام می کند که شب شده است و همه چشم هایشان را می بنددند سپس اعلام می کند که مافیا بیدار شوند. مافیا چشم هایشان را باز می کنند و یکدیگر را می شناسند. در بعضی از واریانس های بازی مافیا شب اول کسی را نمی کشد و در بعضی دیگر می کشد. سپس مدیر اعلام می کند که مافیا چشم هایش را ببندد. کارآگاه چشم هایش را باز می کند و مدیر او را میشناسد و اعلام می کند که کارآگاه چشمهایش را ببندد. و به همین شکل مدیر دکتر را هم می شناسد. سپس همه چشم هایشان را می بندند و مدیر اعلام می کند که روز شده است. همه چشم هایشان را باز می کنند و بحث و گفتگو و اتهام زنی آغاز می شود.
در روز شهروندان باید سعی کنند مافیا را شناسایی کنند، بعد از بحث و گفتگو رای گیری آغاز می شود و هرکسی به کسانی که شک دارد رای می دهد. ممکن است رای گیری چندین دفعه تکرار شود و در نهایت کسی که بیشترین رای را دارد کشته می شود. مدیر اعلام می کند که شب شده و مجددا همه به خواب فرو می روند. به ترتیب مافیا، کارآگاه و دکتر بیدار میشوند. مافیا یک نفر را با اشاره به مدیر نشان میدهند که کشته شود. کارآگاه هر شب یک نفر را به مدیر نشان میدهد و مدیر با اشاره می گوید که او مافیا هست یا خیر. دکتر می تواند یکنفر را که همان شب مافیا کشته است نجات دهد. یک نفر را به مدیر نشان میدهد (می تواند خودخواه باشد و هرشب فقط خود را نشان دهد) اگر آن شخص همان کسی باشد که توسط مافیا در همان شب کشته شده آن شخص نمی میرد. وقتی خدا اعلام می کند که روز شده و همه چشم هایشان را باز کنند اعلام می کند که شب گذشته چه کسی کشته شده یا اینکه کسی کشته نشده است.
بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. اگر شهروندان بتوانند همه افراد مافیا را بکشند شهروندان برنده می شوند و اگر تعداد شهروندان و مافیا برابر شود مافیا برنده می شود.


نقش - شهروند

در بازی همه ادعا می کنند که شهروند هستند، اما شهروندان واقعی که یکدیگر را نمی شناسند باید هوشیار باشند و سعی کنند مافیا را شناسایی کنند و در رای گیری ها به آن ها رای دهند.

نقش - کاراگاه

کارآگاه در واقع یک شهروند است با این تفاوت که هر شب این امکان را دارد که هویت یک نفر را متوجه شود. کارآگاه نباید نقش خود را لو بدهد زیرا مافیا او را می کشند. در عین حال اگر مافیا بودن کسی را شناسایی کرد باید خیلی هوشیارانه باقی شهروندان را هدایت کند که رای درستی بدهند.

نقش - دکتر

دکتر هم مانند کارآگاه یک شهروند است با این تفاوت که هرشب می تواند جان یک نفر را نجات دهد. اگر کسی که برای نجات انتخاب می کند کسی باشد که مافیا وی را در همان شب کشته است آن شخص نمی میرد.

نقش - مافیا

مافیا گروه کوچکتری نسبت به شهروندان هستند. آنها از هویت یکدیگر خبردارند و باید تلاش کنند علاوه بر مخفی نگه داشتن هویت خود شهروندان را یکی بعد از دیگری از سر راه بردارند.

راهنمای استفاده از ربات

راهنمای بازی و استفاده از ربات


نحوه بازی با ربات

نکته مهم: همه بازیکنان باید در تلگرام username خود را تعریف کرده باشند. برای این کار به صفحه تنظیمات(settings) پروفایل خود در تلگرام مراجعه کنید.

برای استفاده از ربات باید ابتدا ربات را به چت روم (GroupChat) اضافه کنید. برای این کار از این لینک استفاده بکنید و بعد از کلیک کردن روی اسم ربات(mafia) گزینه Add To Group را انتخاب کنید و بر روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

با دستور شروع می توانید بازی را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که پارامترهای لازم (تعداد شهروند، تعداد مافیا،تعداد کارآگاه، تعداد دکتر) را باید در دستور شروع وارد کنید. بعد از اینکه ربات اعلام کرد که بازی شروع شده و همگی ثبت نام کنید، باید با استفاده از دستور ثبت نام همگی شرکت کنندگان دربازی ثبت نام کنند. زمانی که همگی ثبت نام کردند بازی خود به خود شروع می شود و در وضعیت روز قرار می گیرد.

هنگام شروع بازی ربات به هرکس به صورت خصوصی پیام میدهد و نقشش را اعلام می کند. همچنین به کسانی که مافیا بشوند باقی مافیا را نیز معرفی می کند. در نتیجه کسانی که مافیا شده اند یکدیگر را میشناسند. در این مرحله بهتر است اگر مافیا بیشتر از دو نفر هستند، خود یک گروه جدید مخصوص به خود بسازند و ربات را به آن اضافه کنند.

در طی روز هر فردی می تواند با دستور رای گیری ، رای گیری را آغاز کند. این نوع رای گیری تاثیری در روند بازی ندارد و صرفا جهت اطلاع افراد و ادامه بحث است. بعد از شروع رای گیری افراد می توانند با دستور رای ، رای خود را اعلام کنند. همه افراد باید رای خود را اعلام کنند تا رای گیری تمام شود و نتایج اعلام شود. کسانی که بیشترین رای را آورده اند باید از خود دفاع کنند. بعد از دفاع افراد می توانند مجددا به تعداد دلخواه رای گیری ایجاد کنند اما در پایان باید با دستور رای گیری نهایی، رای گیری نهایی صورت گیرد و این دفعه کسی که بیشترین رای را بیاورد کشته می شود.

با کشته شدن یک نفر در روز، شب فرا می رسد و نوبت مافیا می شود. مافیا در گروه دیگری که برای خود ساخته اندبا هم بحث می کنند و یک نفر را با دستور کشتن می کشند.

بعد از کشته شدن یک نفر توسط مافیا نوبت کارآگاه می شود. ربات به طور خصوصی از کارآگاه می پرسد که به چه کسی مظنون است و کارآگاه با دستور پرسیدن نام فرد را وارد می کند. ربات به وی جواب می دهد که فرد مورد نظر مافیا هست یا نه.
بعد از مافیا و کارآگاه نوبت دکتر میشود. دکتر می تواند هرشب جان یک نفر را نجات دهد .ربات به شکل خصوصی از دکتر می پرسد که تصمیم دارد چه کسی را نجات دهد. دکتر با دستور نجات، یک نفر را نجات میدهد.

بعد از نوبت دکتر صبح می شود و ربات در گروه عمومی اعلام می کند دیشب چه کسی کشته شده است. روند بازی به همین شکل ادامه پیدا می کند تا یا تمامی مافیا کشته شوند و یا تعداد شهروندان با مافیا برابر شود.


دستور شروع

پارامترها:
تعداد شهروندان-
تعداد مافیا -
وجود کارآگاه - 0 یا 1
وجود دکتر - 0 یا 1

برای شروع بازی باید از این دستور استفاده کنید مثلا برای شروع بازی با ۸ شهروند ۲ مافیا یک کارآگاه بدون دکتر باید دستور زیر را وارد کنی.

/start 8 2 1 0


دستور ثبت نام

پارامترها:
ندارد

بعد از دستور شروع تمامی افرادی که می خواهند در بازی شرکت کنند باید دستور ثبت نام را به شکل زیر وارد کنند:

/register


دستور رای گیری

پارامترها:
ندارد

این دستور باید در روز استفاده شود. با فراخوانی این دستور رای گیری آغاز می شود. اگر در میانه رای گیری دوباره این دستور فراخوانی شود مجددا رای گیری می شود.
توجه بفرمایید که این رای گیری، رای گیری نهایی نیست و نتایج آن صرفا جهت اطلاع است و کسی کشته نمی شود.

/election


دستور رای گیری نهایی

پارامترها:
ندارد

مانند دستور رای گیری است با این تفاوت که رای گیری نهایی می باشد و کسی که بیشترین رای را بیاورد کشته می شود.

/final_election


دستور رای

پارامترها:
فرد یا افراد - لیستی از نام کاربری افراد (username تلگرام) که به فاصله از یکدیگر جدا شده اند.

بعد از شروع رای گیری یا رای گیری نهایی بازیکنان باید رای خود را با این دستور اعلام کنند. مثلا برای رای دادن به مهرداد باید دستور زیر زده شود:

/vote mehrdad

و یا برای رای دادن به مهرداد و میترا دستور زیر وارد شود
/vote mehrdad mitra

اگر کسی می خواهد به هیچکس رای ندهد باید دستور زیر را وارد کند
/vote nobody


دستور کشتن

پارامترها:
فرد -نام کاربری کسی که میخواهید کشته شود.

این دستور صرفا برای مافیا در هنگام شب است. همچنین لازم به ذکر است که این دستور در اتاقی که بازی مافیا جریان دارد غیرقابل اجرا است و فقط باید به شکل خصوصی یا در یک اتاق دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این دستور مانند رای عمل می کند و مافیا همگی باید رای خود را با این دستور اعلام کنند. مثلا برای رای به کشتن علی باید دستور زیر در یک اتاق جدا یا به صورت خصوصی به ربات گفته شود:

/kill ali


دستور نجات

پارامترها:
فرد - نام کاربری فرد

این دستور صرفا مخصوص دکتر است و در شب بعد از اینکه مافیا کسی را کشت از دکتر پرسیده می شود که چه کسی را می خواهد نجات
دهد. مانند دستور کشتن این دستور نیز باید به صورت خصوصی به ربات گفته شود نه در اتاق عمومی.
مثلا دکتر برای نجات علی باید دستور زیر را به شکل خصوصی به ربات بگوید:

/heal ali


دستور پرسیدن

پارامترها:
فرد - نام کاربری فرد

این دستور مخصوص کارآگاه است و هنگام شب بعد از اینکه مافیا کسی را می کشد نوبت به کارآگاه می رسد که به طور خصوصی از ربات درباره یک فرد که به او شک دارد بپرسد که مافیا هست یا خیر. مثلا اگر کارآگاه به میترا شک دارد برای اینکه ربات به او بگوید که میترا مافیا است یا خیر باید دستور زیر را به شکل خصوصی به ربات بگوید:

/ask mitra


دستور کیاهستن

پارامترها:
ندارد

در هر زمان از بازی به هرشکلی(خصوصی یا در اتاق عمومی) هر کاربری می تواند از ربات بپرسد که چه کسانی دربازی باقی مانده اند و هنوز کشته نشده اند.

/who_is_playing


دستور کنسل

پارامترها:
ندارد

در میانه بازی اگر اکثریت بازیکنان بخواهند بازی فعلی را کنسل کنند باید هر کدام این دستور را به شکل جداگانه وارد کنند. اگر اکثر بازیکنان این دستور را وارد کنند بازی کنسل می شود و افراد دوباره می توانند بازی جدیدی شروع کنند.

/cancel


دستور کمک

پارامترها:
ندارد

لینک این صفحه(راهنما) را در تلگرام می گوید

/help


دستور پرسیدن نقش

پارامترها:
ندارد

هر کاربری در زمان بازی می تواند به صورت خصوصی از ربات نقش خود را سوال کند

/what_is_my_role


دستور خودکشی

پارامترها:
ندارد

هرکاربری در زمان بازی می‌تواند خود کشی کند. معمولا این دستور برای این استفاده می‌شود که شخص بتواند در بازی که رها شده خود کشی کند و در بازی دیگری ثبت نام کند.

/kill_me


تغییر زبان

پارامترها:
fa یا en
برای تغییر زبان ربات به انگلیسی یا فارسی می‌توانید از این دستور استفاده کنید

/lang fa

/lang en


سوالات متداول

مافیا در شب اول کسی را می کشد؟
خیر بازی با روز شروع می شود. چون ربات به شکل خصوصی نقش ها را به افراد اعلام می کند وهمچنین به مافیا می گوید که دیگر مافیا چه کسانی هستند شب اول وجود ندارد. یعنی نه مافیا کسی را می کشد نه کارآگاه کسی رامی پرسد و نه دکتر کسی را نجات می دهد.
آیا می توان در روز به چند نفر رای داد؟
بله، شما می توانید لیستی از نام افرادی را که می خواهید به آنها رای دهید جلوی دستور رای قرار دهید.برای جزئیات به راهنمای دستور رای مراجعه کنید.
آیا می توان به کسی رای نداد؟
بله، می توانید خیلی ساده جلو دستور رای و یا دستور کشتن بنویسید nobody
یک نفر می تواند همزمان در چند اتاق بازی کند؟
خیر، در این صورت مشخص نیست دستوراتی که به شکل خصوصی به ربات می گوید مربوط به کدام بازیست در نتیجه ربات جلوی ثبت نام مجدد فرد در بازی دیگر را می گیرد. اگر می خواهید دربازی دیگری شرکت کنید ابتدا باید بازی فعلی را با دستور کنسل لغو کنید.
هویت کسی که کشته شده اعلام می شود؟
خیر، هویت ها برای جذاب بودن بازی اعلام نمی شوند اما هر دو شب یک بار ربات آمار مافیا و شهروندان را اعلام می کند.
آیا ربات به همه پیام های درون گروه دسترسی دارد؟
خیر، ربات در حالت privacy mode به گروه ها افزوده می شود و در این حالت تنها به پیام هایی که با کاراکتر '/' شروع شده باشند دسترسی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این ضمینه می تواند به اینجا مراجعه کنید.


ارتباط با ما


نظرات و پیشنهادات شما می تواند ربات را بهتر کند. نظر، پیشنهاد، انتقاد، گزارش خطا و کلا هر چیزی که دوست دارید را درباره ربات با ما درمیان بگذارید. آدرس ایمیل ما info@mafiagame.ir است

همین الان با ربات مافیا دوست شوید! ربات مافیا